1 Ekim 2014 Çarşamba

Basketbolu Değiştiren Adamlardan Biri: 'The Pearl'

NBA'in kurulduğu yıllarda ön planda olan oyuncular hep pivotlar olmuştu. George Mikan ve Wilt Chamberlain örneklerinin de gösterdiği gibi takımların sayı yükü büyük çoğunlukla uzun oyuncular tarafından çekiliyordu. 1960'lı yılların sonuna doğru kısa oyuncuların da bu görevi üstlenebileceği yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığında, Earl 'The Pearl' Monroe da lige giriş yapıyordu.

Earl Monroe'yu canlı izleme fırsatım elbette ki olmadı. Bantlardan izlediğim ve okuduğum kadarıyla onu diğer oyunculardan farklı kılan özelliği topu eline aldığında adeta dans ediyor olması. Dönemin basketbolunda çok kompleks taktiklerin kullanılmıyordu ve bireysel yeteneklerin günümüze kıyasla daha ön planda olduğu bir oyun oynanıyordu. Earl Monroe da keyif veren basketboluyla o dönemde fazlasıyla sivrilmiş bir skorer olarak göze çarpıyor.

Topu eline aldığında her şeyi yapabileceğini hissedebiliyorsunuz. Kendine has bir içeriye drive sonrası şut stili var, şimdilerde gördüğümüzden neredeyse 1.5 kat daha fazla topu elinde tutuyor. Ayrıca müthiş bir top hakimiyetini yaratıcılıkla birleştirdiği crossover hareketleri onu savunulamaz biri olarak hatırlamamızı sağlıyor. O zamanın basketbol otoriteleri 'Tanrı bile onunla birebir oynayamaz.' diyerek The Pearl'in ligdeki etkinliğini açıklamışlar.

Earl Monroe'nun bu yeteneği ve işin şov anlamında da becerikli bir oyuncu olması basketbolun değişimine doğrudan etki ettiği çok açık. Yanlızca 4 All-Star'ı ve 1 şampiyonluğu var. Hatta bir MVP ödülü bile yok ama ona rağmen New York Knicks ve Washington Wizards tarafından forması emekli edilmiş. Spike Lee'nin efsane filmi He Got Game'de başrol oynayan Ray Allen'ın filmdeki ismi Jesus Shuttlesword. Filmde babasıyla (Denzel Washington) girdiği bir diyalogda isminin nereden geldiğini sorduğunda babası ona 'Earl Monroe' cevabını veriyor. Monroe oynadığı dönemde öylesine büyük bir etki yaratmıştı ki, The Pearl lakabının yanı sıra ona 'Black Jesus' demeye başlamışlar.

Earl Monroe, keşke canlı izleyebilseydim dediğim oyunculardan biri. NBA tarihine ödüllerle ve başarılarla adını yazdırmamış belki ama bir jenerasyona idol olmuş ve NBA basketboluna şov unsurunun ilk enstantanelerini izletmiş bir isim olarak ona her daim saygı duyulacaktır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder